Παράδοση στην Αμερική αποτελεί η Ημέρα των Ευχαριστιών. Οι Βορειοαμερικανοί τη γιορτάζουν την 4η Πέμπτη του Νοεμβρίου, ενώ οι Καναδοί τη δεύτερη Δευτέρα του Οκτώβρη.

Οι πρώτοι Ευρωπαίοι άποικοι στη Βόρεια Αμερική θέλησαν να ευχαριστήσουν τον Δημιουργό για την ασφαλή άφιξή τους στο Νέο Κόσμο και τις καλές σοδειές που τους χάριζε. Γι’ αυτό καθιέρωσαν μια μέρα του χρόνου ένα γεύμα προς τιμήν του Δημιουργού, στο οποίο συμμετέχουν όλα τα μέλη της οικογένειας.

Στο σχολείο μας οι μαθητές με την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών Αγγλικής Γλώσσας κ. Μαρίας Παλιούρα και κ. Σοφίας Μασμανίδου εξοικειώθηκαν με τα έθιμα και τις παραδόσεις της ημέρας των Ευχαριστιών. Παράλληλα, εξέφρασαν την ευγνωμοσύνη τους μέσα από δραστηριότητες και κατασκευές.

Το δέντρο της προσφοράς ( ΣΤ1, ΣΤ2)

Το βάζο της ευγνωμοσύνης (Δ1, Δ2)

Διάφορα γνωμικά (ΣΤ1, ΣΤ2)

Και η γνωστή αγαπητή γαλοπούλα!! (Ε1, Ε2)